0533 923 44 15 - 0535 826 29 52 info@mavikulvar.com

Engelsiz Yüzme

Yüzme sporu, bedensel engelli kişiler için de oldukça faydalı bir spordur.

Engelleri sebebiyle fazlasıyla  stres  yaşayan engelli kişiler spora başlayarak, kendileri için de yepyeni bir başlangıç yapmış olurlar. Engelli kişiler birçok spor dalında düzenlenen yarışmalar, engelli kişilerin öz güvenini arttırır. Yarışmalar sonucunda hem yenme hem de yenilme duygusunu tadan sporcular, başarılı olmanın da başarısız olmanın verdiği hissi yaşar, kendilerini engelli bir birey olarak değil , ‘ sporcu ‘ olarak görürler. Bu duygularla birlikte bireyler engelleriyle daha barışık hale gelerek sosyal hayatta daha fazla yer edinmektedirler.

Bu konuyu araştıran yazarlar fiziksel gelişim yerine duygusal ve psikomotor gelişime katkısını araştırır ve yazar.

Yüzmeher ne kadar engelsiz bireylere fayda sağlasa da engelleri bireylere olan faydası çok daha fazladır. Hareket etmenin verdiği haz, başarma hissi  ve eğlenme gereksinimlerini karşılayarak, engelleri bireylerin mutlu da birer birey olmalarına olanak sağlar.

Engelli bulunmayan çocuklar, yeterli derecede oyun oynayıp fiziksel gelişmelerini tamamlarlar. Fakat engelli çocuklar gerekli fiziksel aktivitelerini tamamlayamaz ve bu nedenle gelişimleri özellikle yaşıtlarına göre daha yavaş olur. Bunun dışında özrüyle yaşamaya alışan bireylerin Motivasyonu artan bireyler, dürüstlük, hoşgörü, işbirliği gibi olumlu kişilik özellikleri gelişir.

Engelli bireylerin sporla tanışması hem kendileri hem çevreleri için oldukça önemli bir gelişmedir.

Sertifikalar

Fiyat Teklifi Al

dmoz orgлобановский александр